Euforie, rozpaky a nakonec slzy. Biatlonisté opět zazářili, za rohem ale číhá problém

Hlavní strana Fotbal živě Hokej živě tenis živě ŽivéPřenosy

ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU ←

Přečíst celý článek zde

Euforie, rozpaky a nakonec slzy. Biatlonisté opět zazářili, za rohem ale číhá problém

Praha - Krasojízdu ze Soči opakovat nelze. Zapomeňte. S takovou jela česká biatlonová reprezentace na olympiádu do Jižní Koreje. A výroky trenérů i závodníků se v Pchjongčchangu potvrdily.

K rekordnímu zisku pěti cenných kovů se Češi nepřiblížili, přesto znovu navodili svým fanouškům euforické stavy.

Hned o prvním víkendu, v prvních dvou závodech, získali dvě medaile. Sprinty se nadmíru povedly bronzové Veronice Vítkové a stříbrnému Michalu Krčmářovi.

Po famózním úvodu pak přišlo vystřízlivění. Další cenný kov už se do sbírky získat nepodařilo a výkony některých zůstaly za očekáváním. V žádném případě ale nemůže být řeč o zklamání. Český tým jednoznačně splnil vytyčené cíle. "Úspěchem bude, když přivezeme medaili. Klidně jednu," říkal před hrami prezident svazu Jiří Hamza, vědom si tvrdé konkurence.

Češi cíl splnili velmi rychle, uklidnili se a možná i částečně uspokojili. 

A jejich představení v Pchjongčchangu orámovaly slzy tekoucí z mužských očí. Nejprve plakal Michal Krčmář. Dojatý závodník dal po životním úspěchu průchod emocím a vzlykajíc děkoval svým mentorům a zkušenějším kolegům Ondřej Moravcovi, Michalu Šlesingrovi a Jaroslavu Soukupovi.

Konec jedné generace

Šlo o symbolický moment. Tři stále aktivní legendy českého biatlonu totiž po posledním klání olympiády rozplakaly také šéftrenéra Ondřeje Rybáře.

"Konec téhle generace jsem si představoval jinak," marně se bránil slzám před kamerou České televize. Zkušená česká štafeta byla v polovině závodu první, potom ale propadla a dojela sedmá. Rybář moc dobře věděl, že jde o poslední šanci. A těm třem, jež na postu finišmana doplnil Krčmář, přál medailový úspěch z celého srdce.

"To je generace, která pro biatlon udělala strašně moc. Jsou to lidi, kteří si dodneška váží věcí, které vlastně vybudovali, a i díky nim má český biatlon výborné zázemí," zdůraznil poté Rybář.

Na jednu stranu šlo o zasloužené ocenění třech základních kamenů působivého českého biatlonového rozmachu. Na stranu druhou šlo o zdvižený varovný prst. Je totiž očividné, že za rohem číhá problém.

Pětatřicetiletý Soukup ukončí kariéru po sezoně, stejně starý Šlesingr chce vydržet ještě rok, především kvůli prosincovému Světovému poháru v Novém Městě na Moravě. O dva roky mladší Moravec zatím své plány nespecifikoval, vydržet do dalších her se ale momentálně nejeví reálně. Ostatně pesimisticky k téhle výzvě přistupuje i devětadvacetiletá Veronika Vítková.

Těžko předvídatelná je navíc záležitost potencionálního návratu Gabriely Koukalové. "Takový návrat je strašně těžký a bolí trojnásobně. Ne každý má vůli tohle podstoupit a zvládnout," řekl Rybář v Pchjongčchangu.

S Rybářem, nebo bez?

Češi tak v následujících letech budou muset tvořit úplně nový tým. S novými lídry, jimiž se momentálně při pohledu do budoucnosti jeví býti Michal Krčmář a Markéta Davidová.

Jednadvacetiletá biatlonistka je bezesporu diamantem, který bude třeba pečlivě vybrousit. Nadějný rozjezd kariéry prožívá také o dva roky starší Jessica Jislová, zatímco mezi muži ne a ne dostát svému potenciálu Adam Václavík.

Situace tak není plně optimistická a biatlonový svaz v tomto směru čeká spousta práce. Navíc je ve hvězdách, jestli u perných zítřků bude trenérský "polobůh" Rybář.

"Uvidíme, jaká v bude moje role směrem do další sezony. Jestli tam nějaká bude," uvedl mnohoznačně. Už před čtyřmi lety po veleúspěšné olympiádě v Soči prohlásil, že plánuje věnovat se více rodině. Bez něj se blížící se problém může ještě prohloubit.

Švédská inspirace

A Češi musí počítat s čekáním na to, až dorostou mladé generace závodníků. Výhodou bude skvělé zázemí, srovnatelné s největšími biatlonovými velmocemi.

"Teď je to jen o tom, jak zvládneme pracovat s mládeží, jak se nám podaří vychovat talenty," podotkl Rybář a za příklad dal Švédy. Ti si prošli bolestivou generační odměnou, ale byli trpěliví, rozjeli dlouhodobou koncepci výchovy mladých biatlonistů a v Koreji sklidili nejsladší ovoce v podobě dvou zlatých a dvou stříbrných. V medailovém pořadí národů skončili třetí před Norskem.

"Nejde koukat jen do příštího roku, ale udělat i něco takového jako oni. Vychovat si mladé závodníky, kteří jednou budou generací, jež ty dva olympijské cykly vydrží," dodal trenér reprezentace.

Inspirace švédským příkladem je logická.

Češi si ale dost možná budou muset projít stejnou fází úpadku, aby mohli znovu povstat a bojovat o místo v nabité světové špičce.