„Aha, byl jsem žena.“ Coulthard díky Zlatému volantu odhalil tajemství své dlouhé kariéry v F1

Hlavní strana Fotbal živě Hokej živě tenis živě ŽivéPřenosy

ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU ←

Přečíst celý článek zde

"Aha, byl jsem žena." Coulthard díky Zlatému volantu odhalil tajemství své dlouhé kariéry v F1

Praha - Ve formuli 1 odjel neuvěřitelných patnáct sezon, vyhrál třináct Velkých cen, získal nejvíc bodů mezi všemi britskými piloty v historii šampionátu. A je to velký sympaťák. Kdo? David Coulthard, který patřil mezi hvězdy vyhlášení 41. ročníku Zlatého volantu.

Jak  se se stalo tradicí populární ankety, jsou při ní oceňovány i hvězdy světového motoristického sportu. Letos se mezi držitele čestného ocenění dostali mimo jiných pětinásobný motocyklový šampion Mick Doohan, několikanásobní němečtí vítězové čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans Hans-Joachim Stuck a Frank Biela a také právě skotský patriot.

Coulthard byl jakýmsi "zlatým hřebem" slavnostního večera v areálu výstaviště PVA Expo v Praze-Letňanech a svoji roli zvládal s vrozeným šarmem. Nejdříve pochválil hostitelské město. "Prahu mám moc rád, často sem jezdím ji poznávat i na pracovní schůzky. Jsou tu moc milí lidé, jako třeba Pavel Turek a jeho milá manželka," vysekl několikanásobnou poklonu.

Pak se zahleděl na obdržený Zlatý volant a prohodil: "Tady čtu jméno Barbora Holická." Na chvíli se zamyslel. "Aha, tak já jsem byl žena. Už  tomu rozumím, proč jsem ve formuli 1 vydržel tak dlouho," glosoval s grácií přehmat pořadatelů.

31letá pilotka rallye Barbora Holická totiž vyhrála Cenu Elišky Junkové pro nejlepší tuzemskou závodnici a patřila jí zcela jiná trofej než tradiční volant.

Rodák ze skotského venkova, který nedávno v Rijádu vyhrál prestiží Závod šampionů, sršel dobrou náladou před novináři, mezi něž spolu s Doohanem přišel na krátkou tiskovou konferenci. 

"Doba se mění a přicházejí nové technologie. Musíme to brát tak, jak to je. Ale já jsem během své kariéry nikdy nemusel řešit žádnou rekuperaci energie nebo baterie. A podle mě by měla být závodní auta pořádně slyšet," odpověděl 46letý expilot týmů Williams, McLaren či Red Bull na dotaz deníku Aktuálně.cz, co si myslí o hybridních technologiích a závodech elektromobilů.

Podobně diplomaticky se vyjádřil i o zákazu krásných dívek na startovním roštu formule 1. "Je to kontroverzní téma a nechci do něj nijak zabředávat. Zrovna nedávno se mě na to ptali v Austrálii. A já jim odpověděl, že jsem ještě nepotkal žádnou grid girl, který by řekla: Díky bohu, že mě zbavili té hrozné práce," prohodil věčně usměvavý sympaťák.

Zlatý volant ovšem tentokrát nebyl jen přehlídkou nejlepších českých automobilových a motocyklových závodů, ale také prostředkem, jak pomoci dobré věci. Anketa byla totiž spojena s nadací Keep Fighting.

Fanoušci a sponzoři tak mohli podpořit neziskovou organizaci inspirovanou životem sedminásobného mistra světa F1 a jednoho z nejlepších závodníků všech dob Michaela Schumachera. Výsledkem byl šek na 503 tisíci korun, který převzala výkonná ředitelka nadace Sabina Kehmová.