Němečtí komentátoři šíleli, švédský gólman rozštípal hokejku. Fiasko, nechápal Forsberg

Hlavní strana Fotbal živě Hokej živě tenis živě ŽivéPřenosy

ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU ←

Přečíst celý článek zde

Němečtí komentátoři šíleli, švédský gólman rozštípal hokejku. Fiasko, nechápal Forsberg

Praha - Na minulých hrách v Soči bojovali o zlato, teď Švédové končí ve čtvrtfinále. A nevěřícně vstřebávají, že stopku jim vystavilo Německo.

"Je to fiasko. S tímhle týmem jsme měli postoupit," řekl v televizním přenosu legendární Peter Forsberg.

Reprezentace Tre kronor jede domů. Na turnaji prohrála poprvé, ale o to bolestivěji. Proti Němcům dlouho koukala na nepříznivé skóre 0:2. Po drtivém tlaku ve třetím dějství sice srovnala na 3:3, ale v prodloužení marně bránila sólo Patricka Reimera.

Gól, který posuzoval videorozhodčí, neměl podle švédského brankáře Viktora Fastha platit. "Je to hodně hořká prohra," prohlásil omaskovaný muž, jenž cestou do kabiny vztekle rozmlátil svou hokejku.

Mnozí Fasthovi spoluhráči zamířili rovnou do šatny a u novinářů se vůbec nezastavili. Dobře věděli proč. Švédská média ihned začala do neúspěšného týmu tepat. Mluvila o blamáži, fiasku. "Noviny si můžou psát, co chtějí, ale my jsme odvedli maximum," prohlásil útočník Oscar Möller.

Švédové každopádně oživili trýznivé vzpomínky na hry v Salt Lake City 2002, kde ve čtvrtfinále podlehli Bělorusku 3:4. Rozhodující gól dostal Tommy Salo po střele z půlky hřiště.

"Tenkrát šlo o větší selhání, protože jsme měli k dispozici nejlepší hráče," podotkl bývalý forvard Charles Berglund pro deník Expressen. "Ale tohle je také selhání." Konkrétně jde o největší hokejové překvapení na olympiádě právě od roku 2002.

Brankář Fasth po vyřazení ničí svou hůl:

Německý komentátor šílel

Na druhé straně barikády pochopitelně vládne euforie. Německo je v semifinále olympiády poprvé od bronzového roku 1976. "Dovolili jsme si snít a tohle je náš splněný sen. Jsme mezi nejlepšími čtyřmi, takže to nemůže být lepší," řekl trenér Marco Sturm.

Bývalý útočník San Jose či Bostonu je jednou z mála hvězd v německém týmu. Těmi dalšími jsou aktivní hráči Christian Ehrhoff a Marcel Goc, kteří také dlouho váleli v zámořské NHL.

Hrdinou čtvrtfinále byl ale někdo jiný: 35letý Patrick Reimer, jenž nikdy nehrál jinde než doma. 

Zkraje prodloužení se nerozpakoval, před zraky tří Švédů prokličkoval k bráně a nadvakrát dopravil puk do sítě. Oslavy mohly začít, byť je na chvíli přerušil videorozhodčí. Jásali rovněž němečtí komentátoři, kteří na podobné úspěchy nejsou zvyklí.

K senzaci se schylovalo už od první třetiny, kdy outsider nabral slibný náskok 2:0. Ve třetím dějství však favorité odstartovali stíhací jízdu a vcelku rychle vyrovnali.

"Najednou to bylo 3:3, já kouknul na časomíru a zbývalo ještě skoro devět minut do konce," vykládal český rodák Dominik Kahun. "Bylo to fakt bláznivé, protože Švédové hráli v těch chvílích naprosto neskutečný hokej."

"Když jsme šli do prodloužení, říkali jsme si, že jsme mohli vyhrát po 60 minutách, ale kdyby nám předtím někdo řekl, že půjdeme se Švédy do prodloužení, brali bychom to," pokračoval Kahun. "Pro nás Němce je ohromnou motivací už jen možnost tu být a hrát čtvrtfinále."

Teď Německo nečekaně zažije semifinále. V pátečních 13:10 SEČ naskočí proti Kanadě.