„Čechy nemáme rádi.“ Rusko je ostražité a velebí Francouze. Hráči poslouchali české oslavy

Hlavní strana Fotbal živě Hokej živě tenis živě ŽivéPřenosy

ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU ←

Přečíst celý článek zde

"Čechy nemáme rádi." Rusko je ostražité a velebí Francouze. Hráči poslouchali české oslavy

Praha - Kdykoliv na olympiádě o něco šlo, Češi Rusku přinejmenším stačili. A dvakrát ze tří případů vyhráli. V Turíně 2006 ovládli boj o bronz 3:0, v Naganu 1998 potřebovali ke zlatému triumfu jediný gól. Teď se oba celky utkají v pátek od 8:40 SEČ v semifinále turnaje v Pchjongčchangu.

Právě na nepříjemné momenty vzpomíná list Sovětskij sport, který text "Proč nemáme rádi Čechy?" uzavírá souvětím: "Na téhle olympiádě máme nejsilnější tým, ale Česko jen tak neporazíme. Bude to těžké."

Tým trenéra Josefa Jandače však proti sborné aktuálně nemá dobrou bilanci. Na listopadovém Karjala Cupu ji podlehl 2:5, v minulém ročníku Euro Hockey Tour s ní prohrál ve všech čtyřech zápasech.

Kouč východní velmoci Oleg Znarok nad pozitivní bilancí mává rukou: "Na olympiádě jsou si všichni rivalové rovni. Musíme se dobře připravit. Výsledek ovlivní každá maličkost."

Favorit je však jasný. Zatímco Češi urvali postup přes USA šťastně v nájezdech, Rusové smetli Norsko 6:1.

Když Znarok dostal otázku, proč se neusmívá, rázně odpověděl: "Vyhráli jsme snad finále?!"

Úspěchem pro sbornou je jedině zlato. V anketě ruského deníku Sport-Express v něj věří tři čtvrtiny respondentů. Teď ale gigant narazí na soka, který v Pchjongčchangu ještě neprohrál. "Na Norech jsme se rozehřáli. Teď jde do tuhého," píše web Sports.ru.

Ruští hokejisté bitvu mezi Českem a USA nesledovali. "Po příjezdu na stadion jsme viděli skóre 2:2, ale na nájezdy jsme nekoukali," řekl Ilja Kovalčuk. "Češi ale mají sousední šatnu, takže jsme pak slyšeli, jak slaví."

Trenér Znarok klání Jandačových svěřenců pozoroval: "Odehráli těžký zápas. Tři dny pauzy je trochu vykolejily z tempa."

"Jsou dobří," chválí příští protivníky Kovalčuk. "Vždyť vyhráli skupinu a postoupili do semifinále, takže musíme být dobře připravení. Trenéři nám ukážou soupeřovy silné a slabé stránky."

Ruská média už rozebírají českou sestavu, kterou skoro ze dvou třetin tvoří hráči Kontinentální ligy, a nejvíc upozorňují na brankářského mága Pavla Francouze. Muže, jenž drží úspěšnost zákroků 94 procent a Američanům chytil všech pět nájezdů.

"Jejich brankář rozhodně nebude lehkou překážkou," ví Znarok.

Sport-Express píše: "Klíčovým hráčem Česka je gólman Čeljabinsku Pavel Francouz. V KHL prožívá úžasnou sezonu a má o něj zájem skoro tucet klubů zámořské NHL."

Je jasné, že Francouz musí mít v pátečním semifinále skvělý den. Kurz na výhru Čechů v základní hrací době je až 6:1.

Rozhovor Tomáše Vernera s Janem Kolářem po čtvrtfinále: